Люстра це основний освітлювальний прилад у середніх та великих кімнатах

Це досить великий світильник, що за рахунок кількох ріжків і лампочок здатен забезпечити основним світлом досить великі приміщення. Крім практичної функції освітлення, люстра, за рахунок свого центрального розміщення і помітності виконує важливі декоративні функції.

Як поміняти люстру

Таке питання виникає в ході косметичного чи комплексного ремонту приміщення, якщо люстра перестала задовольняти вас своїм зовнішнім виглядом або освітленням кімнати.

ВАЖЛИВО! Будь які роботи з електромережою та електроприладами мають здійснювати кваліфіковані спеціалісти. Якщо у вас немає досвіду і обладнання – зверниться до спеціалістів. Подальшу інформацію сприймайте як загальну схему, а не як покрокову інструкцію для тих хто вперше має справу з монтажем електроприладів в мережу.

Зняти люстру це перший крок, який треба зробити, якщо ви хочете замінити стару люстру на нову. В ідеалі у вас має зберегтися інструкція з монтажу старої люстри – ознайомтесь з нею - і проведіть демонтаж у зворотному порядку.

ВАЖЛИВО! Перед монтажем або демонтажем люстри вимкніть живлення на настінному вимикачі, а також обов’язково вимкніть живлення у всій кімнаті на вхідному електрощиту квартири.

Порада. Перед встановленням або демонтажем люстри зніміть з неї всі легкоз’ємні навісні елементи, підвіси, скляні плафони, інший декор. Люстра стане легшою, нею буде зручніше оперувати. Навісні елементи можна підвісити після встановлення люстри.

  • Якщо інструкція не збереглась і знайти її в інтернеті не вдалося - уважно вивчіть стельову кришку (чашу) люстри – це коробка, якою люстра кріпиться до стелі.
  • Якщо на стельовій кришці ви знайдете головки гвинтів – скоріш за все люстра кріпиться на монтажну скобу – відкрутіть гвинти і повільно спустіть люстру зі стелі.
  • Якщо гвинтів на кришці немає – відкрутіть пластикову гайку, що знаходиться в місці переходу кришки в провід, на якому висить люстра. Після ослаблення гайки, кришку можна буде спустити вниз по проводу – відкриється кріплення на стельовий гак. Люстру треба буде зняти з гаку.
  • Якщо на кришці немає гвинтів і послаблення пластикової гайки в основі проводу не дозволяє спустити кришку вниз - візьміться за кришку і спробуйте з легким зусиллям провернути її проти годинникової стрілки. Деякі кришки монтуються на монтажну скобу не гвинтами, а за допомогою різьби на самих скобах і кришках.

Після того як ви від’єднаєте від стелі корпус люстри, вам треба від’єднати проводи, що виходять зі стелі від проводів самої люстри. Бажано, щоб ваш помічник тримав в цей час саму люстру, інакше проводи вам доведеться від’єднувати однією рукою, іншою рукою тримаючи люстру.

Проводи можуть бути з’єднані, як примітивною скруткою, так і сучасними клавішними або гвинтовими клемниками. Після від’єднання проводів, якщо ви не будете вішати нову люстру одразу, ізолюйте проводи ізоляційною стрічкою, для уникнення випадкових контактів між проводами.

Як встановити люстру

Встановлення люстри передбачає кілька етапів:

1. Збираємо нову люстру.
2. Готуємо стельове кріплення для люстри.
2. Готуємо і з’єднуємо проводи люстри і проводи стелі.
3. Встановлюємо (підвішуємо) люстру на стелю.

Збірка люстри

Уважно ознайомтесь із інструкцією, що надається виробником разом з виробом та послідовно зберіть люстру.

Як повісити люстру

Вище ми вже розглянули три основних способи кріплення люстри на стелю: стельовий гак, монтажна планка, планка з різьбою. З кожною люстрою ви отримуєте інструкцію по її монтажу. Згідно цієї інструкції підготуйте стельове кріплення для люстри.

Поради:

  • Підбирайте дюбелі та інші елементи кріплення у відповідності до матеріалів вашої стелі.
  • За допомогою спеціальних приладів уточніть розташування проводів на стелі, щоб не пошкодити їх при встановленні стельового кріплення.
  • При монтажу натяжної стелі або стелі з гіпсокартону необхідно заздалегідь розмістити закладні елементи-площадки на які будуть встановлені стельові кріплення для люстр. 
  • Для натяжних стель варто встановлювати протекторні термоізоляційні кільця, якщо планується використовувати стельову люстру або люстру на короткому підвісі. Такі кільця захистять від плавлення матеріал натяжної стелі.

Як підключити люстру

Треба підготувати проводи люстри і під’єднати їх до проводів проводки на стелі.

Від кожного цоколя відходить два проводи двох кольорів. Якщо ви будете підключати люстру одноклавішним вимикачем, коли люстра вцілому вмикається однією клавішою, зберіть проводи від всіх цоколів у два пучки за кольором – в один пучок проводи одного кольору, в другий – іншого кольору.

Традиційно нейтральний N (нульовий) провід має бути синім. Фазовий Lпровід – коричневий (чорний або сірий). Провід заземлення PE – жовто-зелений. Провід заземлення кріпиться в заводських умовах на металевий корпус світильника, він обов’язковий для світильників у саунах, ваннах, санвузлах, інших локаціях з підвищеною вологістю де висока ймовірність залити світильник водою і в цей момент доторкнутися до нього.

Отже, якщо планується одноклавішнє підключення люстри, у вас мають бути зібрані в окремі пучки проводи Фазові (коричневі), Нейтральні (сині) і, якщо вони є, Заземлення (жовто-зелені).

Ми радимо використовувати клемники для об’єднання проводів у пучки і під’єднання їх до контактних проводів на стелі.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО! В деяких старих будівлях лишається проводка з алюмінієвих жил. Не можна кріпити до такої проводки мідні проводи люстр, інакше ніж через спеціальні клемники, які призначені для з’єднання алюмінієвих і мідних проводів. Прямий контакт міді і алюмінію швидко приводить до хімічного окислення і руйнації з’єднання з можливістю пожежі.

В сучасних будівлях до центру стелі кімнати підведені аналогічні проводи - Фазові (коричневі), Нейтральні (сині) і Заземлення (жовто-зелені). В старих забудовах може не бути проводів Заземлення – тоді проводи Заземлення люстри слід заізолювати ізострічкою і сховати всередину люстри.

ВАЖЛИВО! Ні в якому разі не приєднуйте проводи Заземлення до проводів Фазових або Нейтральних.

Фазовий пучок проводів і Нейтральний, за допомогою клемників, треба під’єднати відповідно до Фазового і Нейтрального проводу на стелі.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Перед під’єднанням проводів люстри до проводів на стелі з’ясуйте і переконайтесь який провід на стелі є Фазовим, а який Нейтральним. Покладатися тільки на кольорове маркування проводів небезпечно, оскільки проводку могли прокладати недобросовісні електрики. Точно визначити Фазовий і Нульовий провід можна за допомогою спеціальних приладів (індикаторів та тестерів). Якщо цих приладів у вас немає і (або) ви невпевнено ними користуєтесь – зверніться до кваліфікованих спеціалістів.

Підключення люстри 3 проводи

Потреба підключати люстру на багатоклавішний перемикач виникає досить часто і тільки спеціаліст з правильним обладнанням точно з’ясує це проводи Фазовий, Нейтральний і Заземлення чи два Фазових і один Нейтральний.

Підключення люстри на двоклавішний (і більше) перемикач можливе, якщо до точки під’єднання люстри на стелі підведені два (і більше) Фазових проводи від перемикача. В такому разі вам слід зібрати Фазові проводи люстри в два (і більше) окремих пучка і під’єднати їх до Фазових проводів на стелі. Нейтральні проводи люстри під’єднуються одним пучком до одного Нейтрального проводу на стелі. Теж із проводами заземлення.

Як підключити світлодіодну люстру

Підключення світлодіодної люстри принципово не відрізняється від підключення люстри зі змінними лампочками. Відмінності полягають у тому що проводи відходять не від цоколів ламп, а від контролерів і схем управління світлодіодними платами.

Встановлення люстри

Після під’єднання всіх проводів люстри і проводів стельової проводки, можна закріпити корпус люстри на підготовлене раніше стельове кріплення, згідно інструкції виробника.

Після цього вкрутіть лампочки. Далі увімкніть живлення кімнати на вхідному електрощитку квартири і включіть клавішний перемикач.

Ми розглянули загальну схему того як під’єднати люстру

Люстра що відповідає вашим вподобанням може бути обрана в інтернет-магазині Atmolight. Приємного вибору та користування!