Штучне освітлення в інтер'єрі

Ніхто не сперечається, що найкраще освітлення – природне, людство до нього звикло протягом багатьох тисячоліть. Але без штучного зараз не обходиться жодне приміщення. Ось уже як друге століття воно швидко розвивається і вдосконалюється. Зараз магазин люстр та світильників є у кожному місті, а купити світильник давно не викликає складнощів.

Природне освітлення за своїх переваг має і недоліки. Поговоримо про них та розповімо, як це можна врегулювати:

1. Найочевидніша і найпростіша у вирішенні проблема денного освітлення – недостатня тривалість світлового дня кілька місяців на рік. Взимку світловий день складає 6 годин, а влітку – всі 17. Купити світильники та люстри та правильно їх застосувати на раз вирішує цю проблему.

2. Контрастність освітлення при сонячному освітленні із вікна або неправильно організованому штучному освітленні. Нам некомфортно знаходитись у приміщеннях з контрастним освітленням, де один куточок приміщення яскраво освітлений, а інший у глибокій тіні.

З психологічного боку людям важко жити у темних та похмурих просторах. Вчені пояснюють це еволюційними причинами: у неосвітлених приміщеннях ми погано бачимо і як наслідок поводимося сковано, і немає почуття безпеки. У такій обстановці ми інстинктивно завжди насторожі, прислухаємося до кожного шереху, ніби очікуємо на появу небезпек з кожної тіні в нашій кімнаті.

І навпаки – у освітлених приміщеннях, де все видно і легко контролюється, ми почуваємося в безпеці і щасливішими. Це ми до того, що освітлення еволюційно було потрібне нашим предкам для виживання. Це може не усвідомлюватись, але завжди спостерігається на рівні емоцій та самопочуття.

А проблема контрастного освітлення вирішується його рівномірною організацією. Найпростіший випадок: варто замінити один світильник по центру стелі на люстру з кількома плафонами. Які можна направити до куточків приміщень та інших місць, де формуються контрастні тіні. Як приклад сучасного рішення – кілька плафонів на планці – можете подивитися тут.

3. Денне світло протягом доби має різну колірну температуру – теплу на світанку і на заході сонця і інтенсивно холодну ближче до полудня. Ми біологічно запрограмовані на розслабленість, уповільнену «загальмовану» активність у м'якому теплому світлі – це відповідає світанку та заходу сонця, коли ми прокидаємося або готуємося до сну. І навпаки, наш збуджений, максимально дієздатний стан настає при яскравому холодному світлі, що відповідає годині дня опівдні і навколо нього.

Таку особливість нашої працездатності слід враховувати під час походу до магазину світильників та організації освітлення робітників та зон відпочинку. Наприклад, слабке тепле світло доречне в спальні відразу після прокидання і за пару годин до сну, а яскраве холодне максимально включає розумову активність і працездатність на робочому місці. Якщо поміняти їх місцями – отримуємо сонних співробітників та їхні проблеми з безсоння вдома.

Як бачимо, вибір освітлення та його розташування у будинку чи офісі має колосальне значення і для психічного, і для фізичного стану. Ми обговорили основні проблеми, які мають компенсувати освітлювальні прилади. А замовити відповідні світильники та люстри у Києві, Харкові, Львові та інших містах ви можете у Атмолайт.