Класифікація світильників по конструкції

Продовжуємо розгляд класифікації світильників за їхньою конструкцією.

Точкові світильники мають мінімалістичний корпус, в якому встановлена змінна лампа або незмінний освітлювальний елемент. Точкові світильники можуть бути вбудовані в стелю, тоді їх корпус розташований усередині натяжної стелі або стелі з гіпсокартону. Такі світильники забезпечують мінімалістичний дизайн, але вимагають високих стель, щоб можна було виділити для фальш-стелі близько 10см. Якщо такої можливості немає – можна використовувати точкові світильники з накладним монтажем – у такому разі простий мінімалістичний корпус розміщений на поверхні стелі. Точкові світильники переважно спрямовані вниз та висвітлюють локальну зону під собою. Окремі моделі можуть змінювати кут нахилу корпусу, завдяки чому можна коригувати напрямок освітлення. Великий вибір точкових світильників тут.

Порада: Якщо для білої стелі вибрати точковий світильник з білим корпусом, він буде мінімально помітним. Якщо вибрати контрастний (чорний) корпус (або корпуси різної довжини), такі світильники окремо або групами можна використовувати як елемент дизайну приміщення.

Споти – відносно новий тип світильника в домашньому інтер'єрі. Його відмінна риса – компактний функціональний плафон на рухомій ніжці, такі плафони можуть бути одиничними або зібрані на стельових планках чи дисках (дивіться тут). Така конструкція забезпечує особливий функціонал - можливість переорієнтовувати освітлення. Декілька окремих плафонів дозволяють вільно управляти світлом у приміщенні – можна все спрямувати в один бік, можна розосередити освітлення рівномірно, частина плафонів може бути спрямована на білу стелю (так створюється рівномірне розсіяне освітлення). Частина плафонів може бути спрямована на важливі предмети чи робочі поверхні. Таким чином, освітлення приміщення стає по-справжньому керованим.

Порада: Дана група стельових світильників, крім стандартного стельового монтажу, допускає встановлення їх на стіну як великий багатоплафонний бра, наприклад біля дзеркала, або в приміщеннях з низькими стелями їх можна розмістити на стінах в прикарнизній зоні.

Найновішою варіацією спотів є трекові світильники. Фактично, це той самий спот по функціоналу, плафони якого можна додати або видалити, можна вільно переміщувати уздовж планки-треку вже після монтажу світильника. Таку комбінацію різноманітних світильників, сумісних із одним типом планки (треком) – називають трековою системою. Ця система має як переваги, так і недоліки. Переваги:

1. можливість монтувати систему світильників різноманітної в тому числі дуже складної конфігурації;

2. можливість модифікувати систему світильників після монтажу за рахунок переміщення або зміни світильників.

Недоліки трекової системи – складність монтажу та значна ціна.

Порада: Якщо ви не потребуєте складної конфігурації світильника і не плануєте регулярно переміщувати та змінювати плафони – ви зможете значно заощадити використовуючи традиційні споти. Вони простіші в монтажі і обходяться дешевше.

Лінійний світильник нещодавно перейшов із категорії промислових у домашні інтер'єри. Їх відмінна риса - вузькі довгасті корпуси (настінного, підвісного або стельового розташування) і використання як освітлювальний елемент трубчастих ламп або світлодіодних стрічок. Корпуси можуть бути об'єднані в групу, створюючи лінії, які стають одним із ключових елементів дизайну. У простішому випадку використовуються окремі лінійні світильники по одному або групам. Лінійні світильники нашого виробництва можна побачити на сайті Атмолайт.

Їх можна використовувати як для загального освітлення, так і для освітлення локальних поверхонь – робочих зон в офісі, домашньому кабінеті, на кухонній або барній стільниці, в кімнаті школяра. Підвісна версія лінійних світильників кріпиться до стелі на двох малопомітних та міцних металевих тросиках, завдяки чому його можна розміщувати на різних висотах та під різними кутами. Таким чином, групу з двох-трьох світильників можна розмістити чітко та впорядковано (паралельно-перпендикулярно один одному), або створити оригінальну динамічну композицію (розмістивши світильники під різними кутами та на різних висотах один щодо одного та по відношенню до стелі).

Порада: Пам'ятайте, що лінійні світильники вимогливі до інтер'єрів. Вони не впишуться у стилі класика, прованс, кантрі та подібні. Найбільш доречними будуть у стилі інтер'єру мінімалізм, техно, лофт, скандинавський, індастріал та подібні.

Бра – велика група світильників настінного монтажу. Правильно одразу розділити їх на підгрупи.

Бра основного освітлення мають відкритий плафон, тому світло не затримується і поширюється на всі боки, заповнюючи весь простір приміщення. Такі бра є доповненням або альтернативою люстрам, що забезпечує основне освітлення.

Порада: Часто бра основного освітлення створюються в одному стилі з люстрами, такі люстри та бра виготовлені в одному дизайні гармонійно використовуються в одному приміщенні. Бра доповнюють люстру, якщо потрібно освітлювати дальній куточок кімнати, або іншу локальну ділянку, на яку не вистачає світла люстри. Бра замінюють люстру, якщо вирішено відмовитися від верхнього освітлення (через низькі стелі або дизайнерський задум).

Бра спрямованого освітлення мають закритий плафон і спрямовують світло в один бік. Вони можуть мати рухомий кронштейн так, що плафон можна направити в будь-який бік – наприклад, у зручному для читання книг напрямі. Або не мати такого кронштейна – тоді вони світять в один бік – переважно вниз на робочу поверхню. Такі світильники використовують для створення комфортної затишної світлової атмосфери – наприклад у спальнях біля ліжка або в кафе над столиками.

Декоративні бра не скільки забезпечують освітлення, скільки прикрашають приміщення своїм зовнішнім виглядом або світловим малюнком. Є велика група бра мінімалістичного дизайну, світло яких дає один-два промені на стіну, стелю, підлогу, окреслюючи світлові трикутники. Група таких бра здатна створити візерунок, наповнити приміщення приглушеним світлом, створити затишну атмосферу, адже своїм світлом нагадують стародавні настінні смолоскипи чи канделябри.

Окремо слід згадати бра-панно (фактично це сучасні картини), що прикрашають кімнату навіть без увімкненого освітлення. Вони супер-плоскі, не забирають об'єм, підсвічують та акцентують багатий рельєф та фактуру обробки стін, дають м'яке освітлення.