Класифікація освітлення за функціями

Продовжимо розгляд класифікації освітлення за функціональним призначенням:

Акцентне освітлення виконує функцію виділення світлом певних об’єктів інтер'єру, якщо ми хочемо підкреслити їх наявність – це може бути модернове панно, картина, модне крісло, новий диван… Якщо основне освітлення покликане створювати рівне освітлення без виразних тіней, то акцентне створює зони більш яскравого освітлення, що дозволяє створити об'єм і світлове розмаїття простору.

Функцію акцентного освітлення відмінно виконують споти завдяки можливості спрямовувати їх плафони на окремі предмети інтер'єру. Також використовуються бра спрямованого світла.

Порада: якщо ви хочете підкреслити об'єм і рельєф простору, виділити певні деталі інтер'єру - підсвітіть їх яскравіше за інші ділянки простору. Помилкою буде затемнити весь простір (створюючи густі тіні) і підсвічувати лише деталі – таке освітлення створює неспокійний, драматичний настрій доречний для атракціону та театру, але не для житлового приміщення.

Атмосферне (емоційне) освітлення призначене для створення зон комфорту та заспокійливої атмосфери. Для цих завдань використовують лише тепле світло і лише в середньо-нижньому та нижньому рівні. Типові приклади: низькі торшери чи лампи на низьких столиках із приглушеним теплим світлом. Таке освітлення близько до світла багаття, каміна, свічки – того світла, яке за тисячі років стало асоціюватися з комфортом, затишком, безпекою.

Порада: не використовуйте для атмосферного освітлення світильники під стелею - навіть з теплим приглушеним світлом - таке освітлення сприйматиметься не як затишне та комфортне, а як тьмяне та тривожне.

Порада: по можливості, використовуйте лампочки Едісона зі спіраллю розжарювання та димери. Вони найефективніші для створення теплого приглушеного світла.

Важливо розрізняти робоче, акцентне та атмосферне освітлення. Їх часто плутають або розглядають як один вид освітлення. Це тому, що всі вони локальні. Справді, вони забезпечують освітлення окремих ділянок, але з різною метою:

Робоче освітлення забезпечує комфортне правильне та чітке бачення предметів на робочих поверхнях та можливість правильно з цими предметами взаємодіяти.

Акцентне освітлення – освітлює не поверхні, а об’єкти інтер'єру для їх виділення та створення рельєфного світлового об’єму приміщення.

Атмосферне освітлення – не стільки «освітлює» (воно найменш яскраве з цих трьох), скільки само «світиться», імітуючи багаття чи свічки, створюючи атмосферу затишку та комфорту.

Декоративне освітлення призначене не так для освітлення (це його вторинна функція), як для декору приміщення (стоїть в одному ряду з картинами, скульптурою, панно, модним декором стін). Свою функцію прикраси приміщення ці світильники можуть виконувати двома способами. По-перше, сама люстра чи світильник, навіть не включені, можуть бути привабливим предметом інтер'єру (приклад) і тут дуже важливо, щоб світильник гармонійно вписувався у дизайн конкретної кімнати. Окрема група бра може буквально створювати об'ємні картини за рахунок променів на стінах.

Є окрема група вузькоспеціалізованого освітлення – різноманітні підсвітки картин, меблів (як зсередини, так і зовні), підсвітка сходів та підлоги.

Ми розглянули класифікацію освітлення – за їх функцією. У наступному розділі ми розглянемо третю класифікацію за конструкцією світильника.