Класифікація світильників за функціями

У цьому блозі ми продовжимо розмову про класифікацію освітлення в оселі. Детально розглянемо класифікацію освітлення за функціональним призначенням:

Основне "об'ємне" освітлення. Традиційно вважається основним, а іноді (у неправильних інтер'єрах) воно ж і єдине. Основне «об'ємне» освітлення має заповнити рівномірним світлом весь об'єм приміщення, в ідеалі, без виражених тіней. Його переважно включають або у «парадних» випадках - ви хочете побачити самі і показати гостям свою оселю у всій красі та увсіх деталях, або в «господарських»: прибирання, складання речей для подорожі, знайти ґудзик… Найчастіше це найяскравіше освітлення кімнати.

Традиційно цю функцію виконує верхній рівень освітлення – одна люстра або стельові світильники групою. Також добре цю функцію виконують багатоплафонні споти та точкові світильники. Декілька бра розміщених на середньо-верхньому рівні стін також можуть впоратися із цим завданням.

Порада: для об'ємного освітлення використовуйте лампочки нейтрального білого світла.

Порада: уникайте частої помилки – одна потужна лампочка підвішена до стелі посеред кімнати – в абажурі або без. Вона справді може освітити середнє або невелике приміщення, але таке освітлення неминуче зробить різкі тіні і не дозволить управляти освітленням. Більш сучасним та правильним є використання люстри з декількома лампочками, які дадуть рівномірніше освітлення без різких тіней. У деяких моделях люстр плафони можна спрямовувати – таким чином можна висвітлювати кути, де можуть виникнути тіні, робити світло рівномірним, можна окремо виділити світлом певні елементи дизайну приміщень.

Порада: не використовуйте світильники з абажуром, що дає значні тіні або візерунок тіней для об'ємного світла.

Робоче освітлення – для освітлення конкретних зон роботи, відпочинку, спілкування, макіяжу та догляду за обличчям. Найчастіше цими робочими зонами є стільниця кухні, обідній стіл, робочий стіл (для роботи, навчання, творчості), місце для читання (у ліжку, на дивані чи кріслі), зона біля дзеркал.

Роль робочого освітлення може виконувати підвісні люстри із суцільним плафоном на довгому підвісі над столом. Бра з суцільним плафоном біля ліжка. Торшер біля дивана чи крісла. Настільна лампа або лінійний світильник над столом.

Головна вимога – забезпечити достатній рівень освітлення, щоб ми всі бачили, а очі не втомлювалися.

Порада: для робочого освітлення використовуйте лампочки з високим рівнем передачі кольору - від 80 CRI і вище. Завдяки цьому їжа на вашому обідньому столі матиме природні та апетитні відтінки, ви підбиратимете правильні кольори для макіяжу, малювання, вишивки і зможете уникнути прикрих помилок, коли підібраний вами при штучному освітленні колір буде зовсім інакше виглядати на вулиці при природному освітленні.

Порада: саме для робочого освітлення найбільш доречними є світильники зі світлонепроникним плафоном, які концентрують світло на потрібних ділянках і не дозволяють потрапляти світлу в очі.

У цьому блозі ми ознайомилися із двома основними функціями світильників – створення об'ємного та робочого освітлення. У наступному блозі ми завершимо розгляд функцій світильників та детально ознайомимося з акцентним, емоційним та декоративним освітленням.