У більшості популярних статей і гайдів для покупців дають класифікацію освітлення, причому найчастіше використовують терміни «рівні освітлення» або «типи освітлення». Ці класифікації відрізняються у різних статтях та роликах, частково вони перекриваються, частково суперечать одна одній, що викликає плутанину та нерозуміння. Чому це відбувається? Тому що кожен майстер, кожен дизайнер інтер'єру має свою спрощену класифікацію. Далі ми розглянемо повну не спрощену, тому зрозумілу класифікацію типів освітлення.

Основні способи класифікації світильників

Існує три основні класифікації освітлення:

Перша – класифікація за рівнем – розділяє світильники за місцем (рівнем) використання.

Друга - класифікація за функцією - розділяє світильники за призначенням - виконуваною функцією.

Третя класифікація за конструкцією – розділяє світильники за будовою, конструкційними особливостями.

Класифікація світильників за рівнем розміщення

Верхній рівень - всі світильники розташовані на стелі і близько до неї - стельові світильники, підвісні люстри на короткому підвісі, точкові світильники і споти. До цього ж рівня належать світлові панелі та карнизне освітлення. Світильники цього рівня переважно виконують функцію основного освітлення. Можуть виконувати функцію локального і акцентного освітлення.

Середньо-верхній рівень – підвісні люстри на довгому підвісі (наприклад, над обіднім столом). Бра розташовані у верхній третині стіни, які за своїми функціями можуть замінити світильники на стелі (наприклад, якщо стеля низька і там недоречно розміщувати будь-які світильники, або якщо вільна від будь-яких елементів стеля – це дизайнерське рішення). До цієї групи відносяться високі торшери. На цьому рівні світильники виконують функцію робочого освітлення, рідше – освітлення основного, акцентного, атмосферного.

Середньо-нижній рівень - настільна лампа на низькому столику, бра, підвісні світильники на дуже довгому підвісі над тумбочкою ... Переважно виконують функцію атмосферного і робочого освітлення.

Нижній рівень. Низькі торшери та підлогові світильники. До нижнього рівня також можна віднести плінтусне підсвічування підлоги, підсвічування сходів. Їх функція допоміжна та атмосферна.

Поради щодо використання світильників на різних рівнях

* Якщо у вашому приміщенні ремонт вже проведено – оцініть наявність електропідводів на різних рівнях. Якщо на певному рівні підводів немає – функції даного рівня мають взяти світильники сусідніх рівнів.

* Якщо у вашому приміщенні ремонт тільки планується - якумога раніше вкажіть забудовнику на якому рівні, де, з яким вимикачем і який тип світильника ви хочете розмістити. Часто самостійно складно виконати планування, у такому разі радимо звернутися до дизайнера інтер'єру.

* Світильники з компактним світлопроникним абажуром на різних рівнях можуть виконувати різну функцію. Наприклад, підвісний світильник Quarz P220 з яскравою лампочкою на короткому підвісі під стелею забезпечить загальне освітлення для невеликої кімнати; той же світильник на довгому підвісі над обіднім столом при неяскравій лампочці (краще з димером) забезпечить спокійне атмосферне освітлення для тихих сімейних або дружніх посиденьок; той же світильник на ще довшому підвісі над тумбочкою при неяскравій лампочці забезпечить розслаблююче атмосферне освітлення в спальні перед відходом до сну.

* Великі світильники зі світлонепроникним абажуром, спрямованим вниз, мають більш обмежений набір функцій та рівнів розміщення. Bell P360 має плафон, який спрямовує освітлення вниз. Така конструкція є оптимальною для середньо-верхнього розміщення на довгому підвісі для робочого та (або) атмосферного освітлення, наприклад, над робочим або обіднім столом. Ця люстра розміщена під стелею не створить загального освітлення (не освітить стелю і більшість закутків кімнати). Виняток – якщо люстра використовується переважно як декоративний об'єкт, а загальне освітлення виконують інші світильники.

Вище ми описали існуючі класифікації освітлення та детально розглянули першу класифікацію - за рівнем розміщення. У наступній статті ми розглянемо класифікацію освітлення за функціональним призначенням.